Pozycjonowanie zdjęć daje dobre rezultaty pod względem ruchu i zwiększenia sprzedaży?

Wiele stron internetowych odnosi korzyści za pośrednictwem wyszukiwarek obrazów. Optymalizacja zdjęć stałą się podstawą w każdej stronie lub sklepie internetowym.

Zalety :

Wyszukiwanie obrazów może nakierować duży ruch sieciowy, a liczba konkurujących ze sobą stron jest znacznie mniejsza niż w wynikach organicznych, co daje możliwość wykorzystania obrazów w strategii marketingowej wyszukiwarek.

Pozycjonowanie zdjęć w Google i ich optymalizacja

google-grafika

Reputacja

Zdjęcia Twoich produktów, lub usług pomagają klientowi wyrobić sobie opinie o Twojej firmie we wczesnej fazie dokonywania zakupów, oraz świadczą o otwartości i szczerości Twojej firmy. Duża liczba zdjęć pokazuje, że nie masz nic do ukrycia, co przekłada się na zaufanie konsumenta i zwiększa szanse na transakcje.

Wyniki wyszukiwania obrazów

Nie ukrywajmy, że co raz więcej internautów korzysta z wyszukiwarek obrazów, ponieważ w ten sposób mogą znaleźć to czego szukają, bez konieczności przekopywania się przez wypełnione promocjami strony. Jeśli Twoje produkty będzie można łatwo znaleźć w obrazach Google, istnieje szansa na to, ze wspomniane wyżej osoby trafią do Ciebie. Brak obrazów w wyszukiwarkach pozbawia Cię każdej szansy pozyskania klienta.

Szansa na pojawienie się w wynikach

Przeprowadzenie optymalizacji pod kątem zdjęć zwiększa prawdopodobieństwo tego, iż pojawią się one na stronach wynikowych ogólnych wyszukiwarek, jako grafiki wyodrębnione w odpowiedzi na konkretne zapytanie użytkownika.

Umożliwienie promocji firmy

Jeśli posiadasz prawa autorskie do publikowanych obrazów, możesz pozwolić innym na swobodne kopiowanie w zamian za linki zwrotne do Twojego sklepu internetowego.

Optymalizacja obrazów zależy w dużej mierze od sygnałów wysłanych do wyszukiwarek, które zwiększą ich stopień zaufania co do zawartości plików graficznych na Twojej stronie. Do sygnałów zaliczamy :

– Zawartość znacznik title
– Zawartość nagłówka H1
– Treść strony
– Linki strony

Dla przykładu :

Jeśli na Twojej jest zdjęcie nowego Audi R8 i wszystkie elementy jak tytuł, nagłówki oraz treść na to wskazują, to zaufanie wyszukiwarki co do treści Twojego obrazu wrośnie. Jeśli masz na jednej stronie, lub podstronie wiele zdjęć to niczym się to nie różni, tylko każde zdjęcie musisz poprzeć tytułem, nagłówkiem i treścią.

audi-r8

Czynniki optymalizacji zdjęć :

Nazwa pliku oraz adres w atrybucie src obrazu zawierał słowo kluczowe. Jeśli zdjęcie przedstawia Audi R8, nazwij obraz Audi-R8 lub stwórz adres URL z odpowiednim słowem kluczowym, przykład : http://TwojaStrona.pl/audi/audi-r8.jpg

Zawsze używaj atrybutu ALT. Atrybut alt pozwala wyszukiwarką określić zawartość Twojego obrazu. Obecnie dużo stron nie stosuje atrybutu alt co przekłada się na słaby wynik w wynikach obrazów graficznych. Przykład : <img alt=”Audi R8″ src=”http://TwojaStrona.pl/audi/audi-r8.jpg” >

alt-obrazka

Czego unikać?

Unikaj zagłębień w adresie podanym w atrybucie SRC, tak jak powinieneś unikać w adresie URL strony. Jeśli obecnie masz dużo zagłębień usuń wszystkie nadmiarowe parametry, które mogą spowodować zignorowanie adresu przez roboty wyszukiwarek.

Jak wielkie znaczenie odgrywa jakość zdjęcia?

Używaj dobrej jakości obrazów, które będą wyraźne nawet w formie miniaturki. Kluczem do sukcesu jest dobry kontrast. Jeśli miniaturka nie będzie ładnie się prezentować, nie przyciągnie uwagi użytkownika.

Gdzie nie umieszczać zdjęć?

Nie umieszczaj obrazów przy reklamach, lub menu nawigacji gdyż wyszukiwarki mogą go zignorować, potraktowawszy go jako nienawiązany tematycznie.

Publikacja zdjęć na innych witrynach

Jeśli masz obrazy, które mogą zostać publikowane na innych witrynach, zmień je do innej formy niż posiadasz na stronie. Najprostszym sposobem jest zmiana stopnia kompresji, zapisując tak aby miały inną wielkość od oryginału. Jeśli jesteś autorem zdjęć produktów w Twoim sklepie, warto pomyśleć nad wstawieniem znaków wodnych, co może się przełożyć na dodatkowy ruch i zniechęci kradzieży grafik.

Pozycjonowanie zdjęć w Google

Aby wzmocnić pozycje Twoich zdjęć umieszczaj je na mocnych i tematycznych stronach dla zdjęcia. Link zwrotny musi prowadzić bezpośrednio do pliku zdjęcia na Twojej stronie, np: http://TwojaStrona.pl/audi/audi-r8.jpg, możesz również publikować artykuły na stronach partnerskich, blogach itd. wraz z zdjęciami i jego opisem.

Jak odnieść Sukces, zdeklasować konkurencję oraz zdobyć 1 pozycję w wyszukiwarce internetowej ? Jeśli jesteś żądny skutecznej i sekretnej wiedzy, zostaw Mi swój e-mail. 

(Visited 880 times, 1 visits today)

5 Comments

 1. Marcin ze Śląska 25 września 2016 at 20:53

  W przypadku mojego sklepu wyświetlanie zdjęć w Google Images nie powoduje konwersji na sprzedaż. Zgaduję, że w Google Images spory odsetek osób chce po prostu skopiować sobie zdjęcie, lub tylko „popatrzeć”. Winny jest temu mechanizm Google, który tylko pokazuje obrazek, nie przekierując od razu na stronę. Internauta zobaczy sobie obrazek i jego ciekawość na tym polu jest zaspokojona bez wchodzenia na stronę.

  Reply
  1. Rafał Śliwiok 26 września 2016 at 11:50

   Najlepszą konwersje sprzedaży z pewnością wygenerują sklepy z ubraniami dla kobiet :). ” Zgaduję, że w Google Images spory odsetek osób chce po prostu skopiować sobie zdjęcie, lub tylko „popatrzeć”. ”

   Oczywiście jeśli klikniemy w interesujące nas zdjęcie w Google grafika zostanie on powiększony, a jeśli klient jest bardziej zainteresowany, po ponownym kliknięciu zostaje przekierowany na stronę docelową.

   Reply
 2. ciekawy_John 26 września 2016 at 00:57

  Nie rozumiem punktu „Publikacja zdjęć na innych witrynach”. Dlaczego mamy zmieniać kompresje naszych zdjęć publikowanych w innych witrynach?

  Reply
  1. Rafał Śliwiok 26 września 2016 at 11:38

   Jeśli chcemy udostępnić zdjęcie ” witrynie X ” bez linka zwrotnego do naszego pliku, warto zmienić rozmiar aby zapobiec dublowi.

   Reply
 3. Tomasz Dziewulski 17 stycznia 2017 at 14:19

  Obecnie testuję tą metodę na dwóch sklepach swoim i klienta. Zauważyłem w jednym z nich, że sporą część organicznego ruchu generują właśnie obrazy Google.

  Moim zdaniem przy określonych rodzajach sklepów może to powodować sprzedaż. Raczej ciężko spodziewać się zakupów po osobie szukające w grafikach Google hasło „młotek”, ale już takie hasła jak „świąteczny sweterek” czy „kubek na 40 urodziny” z pewnością mogą przełożyć się na zakupy.

  Reply

Leave A Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *