Video marketing to doskonała strategia reklamowa, której cele sprzedażowe buduję się przy pomocy treści filmowych. Obecnie co raz więcej firm wybiera dodatkowo ten kanał marketingu, ale nie wszyscy, dlaczego?, z kilku powodów;

 • Małe i mikro firmy nie wiedzą jak się za to zabrać,
 • Zatrudnienie specjalisty lub zlecenie tego agencji reklamowej często wiąże się z zbyt dużymi kosztami.

Co w związku z tym?

 • Korporacje, liderzy w sieci jak zwykle zdobędą przewagę nad małymi i mikro firmami tworząc setki bardzo wartościowych i wzorowych video promujących produkty.

Video marketing – czyli co ta nazwa znaczy?

Jak sama nazwa wskazuje „Video marketing” dzieli się na samo ” Video” i ” marketing” to pierwsze to oczywiście film który coś wyjaśnia, a to drugie to jak najbardziej promocja w sieci – przez wszystkie możliwe kanały dystrybucji.

Wracając, to pierwsze „Video” musi zbudować:

 • Zaufanie
 • Ciekawość
 • Pewność

Jakie rodzaje video możesz stworzyć?

Content video

To pojedynczy lub seria odcinków video prezentująca Twój produkt lub usługę. Najczęściej poprzez dobry content tworzymy materiały edukacyjne, aczkolwiek możesz stworzyć video instruktażowe jak i film typu ” jak zrobić”. Głównym zadaniem content-u jest stworzenie i dopracowanie atrakcyjnych i wartościowych treści, które zainteresują lub rozwiążą problem Twoich przyszłych klientów oraz przyciągną ich uwagę.

Spoty reklamowe

Spot reklamowy to dobry i wartościowy sposób na przedstawienie produktów i usług Twojej firmy oraz ich wyjątkowych i szczególnych właściwości. Dobrze stworzony spot reklamowy zaangażuje użytkowników i zwiększy rozpoznawalność Twojej marki.

Film promujący firmę

Video promujące firmę jest bez wątpienia Twoją wizytówką w sieci, która daje Ci możliwość przedstawić firmę w nowoczesny i wyjątkowy sposób potencjalnym klientom, partnerom czy nawet inwestorom. Film promujący firmę doskonale wzmacnia działa PR i wizerunek Twojej firmy.

Od czego zacząć swój pierwszy film?

Kolejnym krokiem, który należy podjąć decydując się na wykorzystanie video marketingu, jest ustalenie indywidualnej strategii, a dokładniej dobrze zgranego komunikatu jaki chcesz przekazać odbiorcom.

Zbierz wszystkie szczegółowe informację o produkcie i przeprowadź burzę mózgów z osobami w firmie, które są blisko z Twoim produktem lub usługą. Najlepiej sprzedaje się historia, czyli „case study” z dodatkowym opracowaniem właściwości i potrzeby posiadania produktu.

Tworząc pierwsze nagranie video przedstaw w Twojej historii produktu:

 • Co się zmieniło (korzystając, używając produkt)?
 • Co „Kowalski” będzie z tego miał?
 • Na co możesz liczyć?
 • Co Ci to da? – jakie wartości produkt wniesie w Twoje życie codzienne…?

Sposób przedstawienia ” tej konkretnej historii” odgrywa największą rolę w video marketingu. To właśnie od tego będzie zależało czy poruszysz widzów do działania i akcji ” konwersji sprzedażowej”. W kolejnym kroku zaplanuj w jaki sposób Twoje pierwsze video ma przyciągać uwagę widzów i skłonić ich do zaangażowania się w obejrzane treści?

Co zyskasz stawiając na serie „soczystego” video?

 • Promocje marki,
 • Zwiększenie świadomości produktów i usług,
 • Angażowanie odbiorców do działania.

Pamiętaj, że strategia video marketingu ma służyć promocji marki, zwiększeniu świadomości produktów, usług, a przede wszystkim angażować odbiorców do działania.

Gdzie umieścić swoje video?

Obecnie najczęściej promocja video odbywa się za pośrednictwem najbardziej popularnej platformy YouTube znanej nam wszystkim. Jeśli chcesz promować wysokiej jakości filmy „4k” na swojej stronie firmowej lub landing page to warto skorzystać z serwisu vimeo.

W jakich formach możesz tworzyć video marketing?

 • Prezentacje produktów lub usług w codziennym użytkowaniu – bardzo fajnie się sprawdzają recenzje produktów, a jeszcze lepiej jeśli zostaną przedstawione przez różnych użytkowników produktu.
 • Filmy instruktażowe – wyjaśnij użytkowanie produktu, pobudź chęć pożądania produktu.
 • Poradniki – bezpłatna i dobra dawka darmowych porad wzbudza zaufanie do Twojej osoby lub firmy.
 • Webinary – bardzo dobry sposób na generowanie sprzedaży, jeśli lubisz sprzedawać to tutaj masz duże pole do popisu.
 • Polecenia – mało kto posiada video z poleceniami od kilku lub kilkunastu klientów, a takie historie tworzą niesamowitą wartość, budują markę i ogromne zaufanie.
 • Edukowanie klientów – edukacja zawsze odgrywa duże znaczenie i jest bardzo popularna jak i wyszukiwana w sieci pod wieloma branżami.
 • Samouczki video – seria samouczków video może dać Ci dużą popularność w sieci. Pond to fajny sposób na zdobywanie przyszłych klientów.
 • Opinie klientów – bardzo fajny sposób na zbudowanie zaufania wśród nowych klientów.

Jaki sprzęt potrzebujesz do zrobienia pierwszych filmów video?

Teoretycznie wystarczy Ci Twój telefon, w końcu większość z nich nagrywa standard HD 1080P co zdecydowanie wystarcza utrzymać wysoką jakość video. Jeśli chcesz zakupić profesjonalny sprzęt, to musisz się liczyć z mało-wielkimi kosztami w zależności od Twoich wymagań. Ceny są bardzo zróżnicowane – można kupić sprzęt za niespełna 5 tys zł zdecydowanie wystarczający lub za 20 tys zł już z wyższej półki, oczywiście można i drożej.

Jeśli masz dobry aparat cyfrowy i chcesz nim robić filmy to warto zainwestować w dodatkowy mikrofon zewnętrzny, który utrzyma doskonałą jakość dźwięku. Mikrofon możesz także użyć w telefonie komórkowym – jeśli nie masz pewności co do jakości dźwięku. Jak widzisz poniżej ceny mikrofonów nie należą do drogich.

Montaż video – jakie oprogramowanie?

W sieci nie brakuje programów płatnych jak i bezpłatnych do montażu i obróbki filmów. Najgorszą i najcięższą rzeczą jest bez wątpienia pierwszy montaż filmu. Oprogramowania są bardzo zaawansowane i dają setki możliwości, ale czy nie warto poświęcić ten jeden dzień nauki, żeby później szło już tylko z górki?

Popularne programy do montażu i obróbki video:

Czy to ma w ogóle sens?

Tak, bo niskimi kosztami możesz nauczyć się tworzyć wysoko jakościowe materiały video, budować markę, zaufanie, kreować się na eksperta oraz zachęcać do działania. Poza tym;

 • Zyskujesz nowy kanał komunikacji z potencjalnymi klientami,
 • Video angażuje bardziej niż tekst,
 • Video wzbudza emocje,
 • Video w kampanii e-mailingowej bardzo dobrze poprawia współczynniki klikalności,
 • Rośnie trend na opowiadania historii,
 • Dużo treści w krótkim czasie,
 • Wideo marketing wspiera działania SEO.

Nie wiesz jak się za to zabrać? Zostaw mi swój adres e-mail, a otrzymasz bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail bezpłatne szkolenia video.
(Visited 485 times, 1 visits today)

3 Comments

 1. Bartek 3 lutego 2019 at 14:19

  Dokładnie, video coraz bardziej wkrada się w SEO 🙂 Warto zainwestować w te działania.

  Reply
 2. Krystian 24 maja 2019 at 09:29

  Również chciałbym bardziej nawiązać do SEO, bo to że video jest świetną reklamą i dobrym pomysłem na budowanie marki wszyscy wiedzą 🙂 Natomiast warto zdawać sobie sprawę z tego, że dobrze przeprowadzona kampania video, może poskutkować pozyskaniem ogromnej ilości naturalnych linków od użytkowników, tylko trzeba dobrze się wstrzelić z filmikiem tak żeby się podobał internautom, co nie jest aż takie proste.

  Reply
  1. Paweł 13 stycznia 2020 at 15:46

   Zdecydowanie nie jest proste 🙂 Chyba, że chciałbyś przyjąć dużą falę krytyki, bo tworząc kontrowersyjne wideo, które ludziom się nie spodoba na pewno też można zdobyć trochę linków

   Reply

Leave A Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *